Hol bujkálsz akaraterő?

Sikó Tímea/ október 6, 2023/ Blog/ 0 comments

A bikinialak fejben kezdődik!

Tudjuk, hogy csak fél adag krumplipürét kellene szednünk a tányérunkra. Tudjuk, hogy a teljes kiőrlésű zsömlét kéne választanunk a boltban. Tudjuk, hogy most lenne egy óránk bemenni az edzőteremben. De nem tesszük meg, pedig fontos az egészségünk szempontjából, és a közelgő strandszezon is inspiráló. Vagy nem eléggé?

Az, hogy hogyan nézünk ki, valljuk be, mindenkit érdekel. Vagyunk viszont jó néhányan, akiknek mégsem sikerül betartani az előírt napi szénhidrát-mennyiséget, vagy még ha ki is váltjuk a konditerem bérletet, az a pénztárcánkban megbújva várja türelmesen a lejárati időpontját. A fogyókúrás termékek és a csodára képes mozgásformák ipara folyamatosan virágzik, hiszen kudarcaink után sikerre (és csokira) éhezve kapunk az újabb és újabb lehetőségek után, amelyek bombaalakkal, illetve boldog egészséggel kecsegtetnek. Hogy aztán valamiért mégis elbukjunk megint.

A pszichológusok (és valahol mi is) persze már rájöttünk, hogy min múlik ez az egész: az akaraterőn. De, hogy megoldást is adjanak, erősítésre programot dolgoztak ki. Merthogy szerintük ezzel és nem a bicepsszel kell kezdeni, bár a kettő hasonlóan működik.

Hasonlítsuk az akaraterőt egy olyan bankszámlához, amely minden reggel adott összeggel áll a rendelkezésünkre, és arról fogyaszthatjuk a krediteket egész nap. Gyorsan fogynak, mert mindjárt azzal, hogy visszaalszunk-e még pár percet, beágyazunk-e, tartalékolunk-e vagy költünk belőlük, mindez próbára teszi az akaraterőnket. Például ha valaki utálja a munkáját, olyan feladatok kap, amelyeket összeszorított foggal végez el, de megcsinálja, kitart mellette, igaz, hogy estére annyira lemeríti a számláját, hogy képtelen lesz az önkontrollra. Igen, itt jönnek a falási rohamok (és családi veszekedések). Ha viszont van technikánk az akarat fejlesztésére, több kreditünk lesz – márpedig nem mindegy, hogy mennyivel indul a napunk.

Mi van a süti mögött?

Ismerős a következő helyzet? Meglátunk egy süteményt a cukrászda kirakatában – megállunk, és gondolkodunk. Diétázunk. De ma rossz napunk volt, ennyi jutalom kell – gondoljuk, és bemegyünk, megesszük, annyi az elhatározásunknak. Mi is történik ilyenkor az agyunkban? Kutatások bizonyítják, hogy már csak attól, hogy meglátunk egy süteményt, leesik a vércukorszintünk, mert a szervezetünk készül arra, hogy meg fogjuk enni. Emiatt sóvárgást érzünk magától a látványtól is. Egyrészt kerüljük a kísértésbe vivő helyszíneket, másrészt tudatosítsuk magunkban, hogy ez csak egy érzés! Arra viszont rá kéne jönnünk, hogy mire vagyunk igazán éhesek. Szeretetre, szexre, alvásra, elismerésre, alkotásra, kapcsolatra, céljaink elérésére, a tünékeny boldogság ígéretére? Legyünk hullámlovasok! Menjünk bele az érzésbe, és ha megtaláljuk az igazi okot, csökkeni fog a vágy. Akár be is csukhatjuk a szemünket, kicsit relaxálhatunk, hogy felbukkanjon a válasz az elménkből. Ebből is látszik, hogy a fogyókúra nemcsak a látható, fizikai síkon fut, hanem vele párhuzamosan van egy lelki sztráda is.

Tippek az erős akaratért (és a bombatestért)

  1. A sikeres életmódváltás kezdeti lépése az akaraterősítés: egy célt tűzzünk ki, ne többet. Ha jobbkezesek vagyunk, mossunk bal kézzel fogat! Ágyazzunk be reggelente, ha eddig nem tettük! Furán hangzik, de ezek az apróságok mind oda vezetnek, hogy erősödünk fejben, mivel tudatosságot, figyelmet és kitartást igényelnek.
  2. Lassan rátérhetünk az étkezés reformjára, ami könnyebben fog menni, mint eddig. Sőt, ha önkontrollt gyakorlunk, az a párkapcsolatunkra, a munkánkra is jó hatással lesz. Ha ezt tudjuk, az sokkal jobban motivál, mint ha csak annyi lenne az ok, hogy vékonyabban szeretnénk lenni.
  3. Ha előző nap listát írunk a másnap elvégzendő feladatokról, aznap kevesebb energiánkba kerül véghezvinni, hiszen nem kell végiggondolnunk. Szinte robotüzemmódban működhetünk addig, amíg nem elég erős az önkontrollunk ahhoz, hogy milyen ételt válasszunk, hol ebédeljünk, rendszeresen mozogjunk. A legtöbb energiát az agy az akaraterőhöz használja fel, így azt kapcsolja le először, ha fáradunk. Ha ott van a papíron, hogy „kisütni a reggel feldarabolt csirkemellet”, „18 órától torna”, sokkal könnyebb lesz végrehajtani kimerülten is.
  4. Arra koncentráljunk, mit ehetünk, ne arra, hogy mit nem! Ha nem ehetünk vörös húst és burgonyát, csak arra vágyunk. Ellenben, ha azt mondjuk magunknak, hogy ehetünk csirkehúst és egy kis kuszkuszt, akkor sokkal boldogabban állunk neki a napnak.
  5. Ahelyett, hogy azt mondanánk, soha többet nem eszünk csokit, fogalmazzunk úgy, hogy később eszünk – ez teljesen másképp fog hatni ránk.
  6. Azok, akik bár vigyáznak, de megbocsátók magukkal szemben, és néha belefér a vétkezés, sokkal kevesebbet esznek a „csalás ” alkalmával, mint azok, akik szigorúan próbálják magukat tartani a fogadalmukhoz.
  7. Az izmainknak cukorra van szükségük, az akaraterő-izomnak is, a fogyókúrában viszont pont a cukrot kell kerülni. A megoldás: alacsony glikémiás indexű szénhidrátot vigyünk be, ami kiegyensúlyozza a vércukorszintet. Ha nem viszünk be energiát a szervezetünkbe, hiába minden törekvésünk, az akaraterő nincs miből táplálkozzon.
  8. Öt percig bárki bármit tud csinálni – mondta egy aerobikedző. A módszer lényege, hogy egyezzünk ki magunkkal fél óra futás helyett csak öt percben, és meg fogjuk látni, hogy ha már rávettük magunkat a kimozdulásra, a nehezén túl vagyunk, nagy valószínűséggel végig tudjuk csinálni a fél órát is.
Share this Post

Leave a Comment

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

*
*